Obchodování neefektivních ETF v praxi – nový seriál
Vážení čtenáři, předně vám chci moc poděkovat za obrovské množství vzkazů a mailů, které od vás každý týden dostávám. Jsem opravdu moc rád, že se vám seriál k obchodování neefektivních ETF líbí a uvedené principy již úspěšně aplikujete na své vlastní obchodování. Z toho mám velkou radost.
Hodně z vás se ptá i na konkrétní nastavení aktuálních obchodů z našeho stávajícího portfolia – jakou strategii, jakou expiraci či jaký strike použít. To jsou vše určitě správné dotazy. Proto jsem se rozhodl, že paralelně s dalším pokračováním popisu obchodního systému pro obchodování neefektivních ETF vám budu ještě ukazovat reálné obchody v praxi.
Chci pokračovat zajisté dál v edukaci a popisování našich strategií teoreticky, abych měl jistotu, že máte dobrý základ pro budoucí obchodování v praxi. Ale zároveň jsem si vědom toho, že „suchá“ teorie může začít jednoho dne nudit, či začne být v určitém bodě kontraproduktivní. Vzpomínám si, jak jsem se učil na vysoké škole v rámci statistiky například Poissonovo rozdělení a hypergeometrické rozdělení. Aniž by člověk tyto modely někdy použil v praxi a umožnily mu zjednodušit si život, velmi brzy by je zapomněl. Proto jsem se rozhodl, že vás nechám nahlédnout hlouběji do naší kuchyně v podobě reálných obchodních příkladů. Nebude se ovšem jednat o vyselektované obchody z minulosti, které byly ziskové a posouvaly by nás do roviny neomylných guru. To rozhodně nechci a o tom obchodování není. Takovýchto „mentorů“ je plný internet a my chceme být jiní, jít zkrátka s kůží na trh a ukázat, i když se nebude dařit.
Proto jsme pro Vás připravili nový seriál našeho obchodování ETF pro zemní plyn. Jak již víte z předchozích článků, zemní plyn považuji mimo volatility za velmi zajímavý z titulu výrazných neefektivit, které na jeho ETF působí. Pro začínající obchodníky je navíc podle mého názoru plyn vhodnější (na rozdíl např. od volatility zde příliš nehrozí – minimálně ne tak často – extrémní pohyby jedním či druhým směrem).
Budu zde používat koncepty, které se již učíte v seriálu o obchodování neefektivních ETF. Vytvořili jsme pro tento účel obchodní účet u Interactive Brokers, který jsme nafundovali částkou 80.000 EUR. Nejde tedy o žádnou obrovskou částku, ale zároveň se nejedná ani o „zanedbatelnou“ sumu, která by mohla naznačovat, že se jedná o pokusný přepákovaný účet, jehož osud nám je lhostejný. Nebudeme zde využívat ani portfolio marži, pouze Reg-T marži, která je typická pro 90 % individuálních účtů a která je i bezpečnější z titulu marže.
Budeme se každý týden dělit o výsledky obchodování, popis logiky pozic, budeme sdílet obchody, které jsme otevřeli, zavřeli a kde máme čekající pokyny GTC. Podotýkám, že se jedná čistě o edukaci – jsou to obchodní tipy a nápady, rozhodně veškeré zde uvedené informace berte čistě pro vzdělávací účely.
Tento účet bude dedikovaný k obchodování zemního plynu a budeme zde využívat akcie a opce na tituly: UNG, BOIL, KOLD, UGAZ, DGAZ.
Budeme s Vámi sdílet i velikosti použité marže a riziko. Ukážeme Vám také fundamentální signály, které sledujeme na plynu a podle kterých se rozhodujeme, zda jsme spíše long, neutrální, či spíše short.
Máte-li zájem o zasílání pravidelného reportu, kde naleznete vše výše uvedené, zanechte nám prosím v okénku níže Váš e-mail.