Seriál: Opční obchodování zemního plynu

Seriál praktického opčního obchodování – týden 6

Vážení čtenáři a obchodníci, v dnešním článku a zároveň i reportu obchodování za minulý týden na našem obchodním účtu bych chtěl jednak shrnout dění v minulém týdnu a rovněž rozebrat první týden obchodování párové strategie (dvojítý short) na pákových ETF navázaných na plyn.

Shrnutí týdne

V minulém týdnu došlo k mírnému poklesu ceny zemního plynu, což nám hrálo do karet ve smyslu vypsaných call opcí na ETF:BOIL. Od minulého reportu vzrostla hodnota portfolia o cca 583 EUR, což je cca 0,75%.

Předpovědi počasí v USA naznačují, že by odchylky teplot od normálu nemusely být v příštích týdnech tak velké, jako v květnu. Produkce dále rostla, takže na relativní bázi se poměr mezi nabídkou a poptávkou lehce uvolňuje ve prospěch nabídky. Přesto ale absolutní stav zásob zůstává nízký.

Aby cena zemního plynu razantněji klesla, potřebovali bychom vidět větší ochlazení teplot ideálně směrem pod dlouhodobý průměr, aby došlo k rychlejšímu budování zásob.

V příštím týdnu budeme pravděpodobně znovu rolovat opce na stejné či vyšší striky. Pokud dojde v rámci týdne k poklesu ETF:BOIL, budeme se snažit tento pokles využít k tomu, abychom rolovali při co nejnižší deltě a tedy i získali co největší časovou prémii na nových kontraktech.

Párový obchod

První týden párového obchodování přinesl zisk a jsme rádi, že máme první tvrdá data, na kterých můžeme interpretovat logiku obchodu.

Jak víte z minulých článků, pákové ETF mají v sobě zabudovanou neefektivitu právě z páky; ta se totiž snaží doručit denní pákový výnos vůči podkladu, nikoliv dlouhodobý pákou násobený výnos vůči podkladu.

Během čtyř obchodních dnů docházelo ke střídání poklesů a růstů ceny zemního plynu. To je klíčové k tomu, aby se neefektivity projevily. Pokud by docházelo k silnému trendování ceny plynu pouze na jednu či druhou stranu, strategie by byla ve ztrátě. Čím větší jsou denní pohyby a čím častěji dochází ke střídání směru denních pohybu, tím se neefektivity projeví silněji.

Více již napoví následující obrázek.

Obr.1: Vývoj ETF:UNG, UGAZ, DGAZ v týdnu od 4.6.2018 (denní změna)
Obr.1: Vývoj ETF:UNG, UGAZ, DGAZ v týdnu od 4.6.2018 (denní změna)

Detailnější rozbor – včetně kumulativní změny cen a výpisu z účtu (Portfolio Analyst) ke stažení – naleznete po přihlášení na Váš účet zde na serveru Quastic. Pro získání přístupových údajů stačí zadat Váš e-mail v okénku níže.