Opce

Seriál praktického opčního obchodování – týden 21: Volatilita před zimou roste

Vážení čtenáři a obchodníci, zemní plyn zaznamenal v minulém týdnu jeden z největších nárůstu ceny v tomto roce, když vzrostl z 2,76 MMBtu téměř k 3 dolarům, což byl rekordní skok o zhruba 9% za týden. Důvodem pro tento růst byl dopad hurikánu Florence, který snížil výkon jaderných elektráren a tento pokles musel být dodatečně nahrazen vyšším spalováním plynu v záložních plynových elektrárnách.

Shrnutí týdne

Trh je nyní citlivý na nízkou úroveň zásob, a jak vcházíme do zimního období, volatilita na plynu pravděpodobně dál poroste a trh se bude čím dál tím více hýbat společně s vývojem počasí. Myslím si, že není vůbec vyloučeno, že cena zemního plynu v příštích týdnech vzroste do pásma 3,10 – 2,20 a cena plynu bude skákat o 2-3% denně, ale to je nakonec typické pro každou zimu, kdy jsou zásoby na nízkých úrovních. Ačkoliv je tento proces bolestivý, všechny volatilní dny se na konci zimní sezóny sečtou a ukáže se, jak moc poškodily páková ETF a způsobily jejich rozpad.

Nás tento 9% růst ceny plynu stál zhruba 2,5% za minulý týden. Je to částečně dáno i tím, že jsme zvýšili dalšími pozicemi riziko portfolia. Jak jsme uvedli minule, chceme při dosažení nových highs portfolia růst tempem nikoliv 5% p.a., ale spíše 10% p.a., s čímž je nutné na sebe vzít také riziko vyšší volatility portfolia.

Změny v portfoliu

V minulém týdnu jsme neprováděli žádné obchody. V podstatě nyní čekáme na nějaký pokles ceny zemního plynu, abychom mohli přerolovat kreditně říjnové pozice a případně přidat i některé hedgovací pozice skrze short call opce na ETF:KOLD.

Novinky na fundamentech

Jak je vidět na grafu níže, výpadky v jaderných elektrárnách zkraje minulého týdne vzrostly z 6 GW na14,5 GW, což znamená nutnost zajistit výkon z náhradních plynových elektráren. Tento výpadek lze kvantifikovat pomocí neformálního odhadu (kdy 2 GW výpadku jaderných zdrojů se dají odhadnout na 0,5 Bcf denně extra poptávky v plynových elektrárnách) na cca 2.1 Bcf extra poptávky denně. To je vysoké číslo a zhoršuje stav zásob se vstupem do zimní sezóny. Dle posledních odhadů bude stav zásob začátkem listopadu činit 3283 Bcf. Před začátkem růstu ceny plynu se tento odhad trhu pohyboval na úrovni 3325 Bcf. Ztratili jsme díky výpadkům v jaderných elektrárnách budoucí očekávané zásoby ve výši 42 Bcf za období měsíce a půl.

Obr.1: Výpadky - jaderné elektrárny
Obr.1: Výpadky – jaderné elektrárny

Není všechno ale tak špatné, trh například zcela ignoruje další masivní nárůst produkce, navíc během příštích týdnů bychom se měli dočkat zprovoznění nových plynovodů, které by měly na trh umožnit přítok nové produkce ve výši 2 Bcf/d. Jedná se konkrétně o plynovody Rover, Atlantic Sunrise a Nexus. V příštích týdnech bychom měli vidět produkci vzrůst nad 85 Bcf denně, což je velmi pozitivní číslo. Pokud se umoudří počasí a výpadky jaderných elektráren se dostanou do normálu, pak bychom měli vidět opět návrat k budování zásob rychlejším tempem.