Daně: Přiznání musíte podat, i když jste měli ztrátu!
Možná vás nadpis překvapil, ale je to tak. Na druhou stranu otázkou je, zda to finanční úřad vůbec nějak řeší. Platit nemáte co a osobně tipuji, že 99 % ztrátových traderů daně neřeší. A ostatně možná ani 90 % těch ziskových. No a hlavně pro ty ziskové píšu tento článek.
Nedávno jsem měl webinář na téma daní. Jak danit výnosy z investic a tradingu. Rozebral jsem deriváty, akcie, dividendy, P2P… Vše co vás napadne. K tomu jsem podstatné body sepsal do PDF manuálu o 28 stranách, odpověděl na vaše dotazy a přidal návod na vyplnění daňového přiznání. No dobře, nedělal jsem na tom sám, pomáhal mi daňový poradce i účetní.
Ať to nezdržuju, tady to máte:
A zde je PDF průvodce (odkaz najdete i pod videem na Youtube).
Daňe platit nemusím, když o zisku nikdo neví…
A právě (i) proto píšu tenhle článek. Když jsem vypsal toto téma, plno lidí mi psalo zprávy v podobném duchu. Daně se přece platit nemusí, když o ziscích nikdo neví. No, tohle je opravdu hodně krátkozraké. Já nikoho bonzovat nebudu, nejsem STBák, ale brokeři to dělat mohou. A nejen brokeři. Pokud máte například dividendy ze zahraničí, může se klidně stát, že FÚ v cizině pošle na váš český FÚ hlášení. Jako se to už stalo kamarádovi. Takže na to pozor, neplatit daně je hodně krátkozraké.
Níže shrnu jen nejdůležitější body, to hlavní najdete na webináři a v PDFKu.
Časový test u akcií
U akcií platí časový test 3 roky, Po této době tedy nemusíte zisk danit. Ale pozor! Nemůžete si tedy ani ze zisků z kratších pozic odečíst ztráty z pozic, které držíte déle jak 3 roky! Pokud zisk nepřesáhne 5 milionů, tak jej ani nikde nehlásíte.
Daně z dividend společností se sídlem v ČR
Tady je to jednoduché – v 99 % případů za vás daně odvede broker. A vy nic neřešíte.
Daně z dividend společností se sídlem mimo ČR
U těchto společností daně odvede společnost v zemi, kde má sídlo. Vy pak na FÚ pošlete potvrzení a pokud jsou daně menší jak v ČR, pouze doplatíte rozdíl.
Daně z P2P půjček
Tam je situace složitější. Daní se podle § 8 nebo § 10 a není to v zákoně pevně definováno. Více jsem se tímto zabýval ve video a lehce i v PDFku.
Co když mám zisky z akcií i derivátů (opce, forex…)?
Zde pozor – jedná se o různé kategorie a daníte je odděleně! Pokud vyděláte 100 tisíc na akciích a proděláte 100 tisíc na derivátech, zisk z akcií musíte stejně zdanit, pokud jste je nedrželi déle jak 3 roky.
Jak vysoké jsou daně?
Daňová sazba je všude 15 %, zdravotní ani sociální zde neřešíte. V tomto směru jsou zákony velmi přijatelné.
Co když nechám peníze na účtu pro reinvestice? Musím je danit?
Ano, nemá to vliv.
Má smysl řešit offshore (firmu v zahraničí)?
Podle mě ne. Daně zde máme nízké a náklady na offshore jsou obvykle velmi vysoké. A pokud chcete do ČR peníze dostat legálně, budete je pravděpodobně vybírat jako dividendy a ty pak budete danit 15% sazbou.
Více najdete přímo ve videu nebo v PDF. Zde jsem sepsal pouze klíčové body, na které se ptáte nejčastěji. Ale přepisovat sem celé video nejde, tolik prostoru nám článek nedává. A samotný PDF manuál má 28 stran A4.
Přeji krásný den a přeji vám ať platíte co největší daně (a máte tedy co největší zisky)!