Rozhovor: Jakub Bezděkovský – investor a trader
Dnes mám pro vás rozhovor a Jakubem Bezděkovským. Jakub má vystudovanou VŠE, obchoduje přes deset let, během studia si pro zábavu udělal výuční list na kuchaře a odskočil si na půl roku vařit do Londýna. K obchodování podobný přístup jako já – z části konzervativní investice a z části trading, tedy spekulace s vyšším rizikem. Znám ho více než pět let a má typický „charakter tradera a investora“ – není mu cizí respekt, hodně čte a získává nové znalosti. A na jeho výsledcích je to také vidět.
Dost již bylo omáčky a pojďme na rozhovor.
Mohl by ses ve stručnosti představit? Kolik je ti let, čím se živíš, jaké máš cíle v životě?
Jmenuji se Jakub Bezděkovský, je mi 30 let. V současné době pracuji pro jednoho z největších retailových brokerů v ČR, kde se starám o klienty, věnuji se vzdělávání ohledně tradingu na finančních trzích. V životě mám spoustu cílů, časem se postupně formují. Ten první a profesní je v předání znalostí o tradingu a investicích veřejnosti, jelikož kvalitních informací je v ČR a českém jazyce pořád málo. Také vyhlašuji válku všem nesmyslným poplatkům u bank a u investičních produktů, včetně polopravdivých marketingových tvrzení. V ČR zatím není tolik povědomí o investování jako např. v USA, kde lidé běžně část svých financí ukládají do akcií nebo ETF, to ještě s nízkými poplatky, které se nedají srovnat s těmi u nás. Navíc lidem chybí kritický pohled a kolikrát nemají čas porovnávat jednotlivé produkty.
V osobním životě si chci splnit svůj sen a strávit část života na katamaranu ve Vietnamu a Thajsku. Mají tam úžasné street-food a přírodu. A předtím absolvovat samozřejmě RYA kurzy 😊.
–
Jak jsi se dostal k finančním trhům, tradingu a investicím?
V 18 letech jsem se začínal zajímat o online podnikání a narazil jsem na trading a investování, později jsem na vysoké škole téma rozebral a napsal bakalářskou práci, která byla později oceněna cenou ESOP (excelentní studentská práce), ke stažení zde. To byly mé základy, dnes už se obsahu místy potichu směju 😊. Výhoda je, že se o svět investicí a tradingu zajímám více než 10 let, takže přesně vím, co se kde na české scéně stalo, jací lidé odkud pocházejí a co mají za lubem, a místy je to opravdu zajímavé. Více kvalitních informací nalezneme pořád ještě v zahraniční literatuře.
K investicím mě přinutila také inflace a český důchodový systém. Inflace užírá z úspor na běžném účtu (nyní přes 2 % za rok) a s důchodem již nepočítám, popřípadě s malým nebo s tím, že budu pracovat déle, do 70 a více let.
–
Co bylo po vysoké škole, kam jsi zamířil?
No, nejprve jsem se chtěl podívat do světa a bavilo mě dobré jídlo. Ještě na vysoké škole jsem si udělal výuční list na kuchaře, spoustu lidí se mně tenkrát smálo. Poté jsem zamířil do Londýna do restaurace Canteen, kde jsem půl roku pracoval a zároveň v ČR kombinovaně studoval vysokou školu. Byly to úžasné chvíle – letecky do Prahy na víkend studovat, do Londýna zpět pracovat. Práci bylo jednoduché sehnat, jelikož praxi a doporučení jsem získal v Café Imperial, pár dní jsem strávil i v restauraci Alcron pod dohledem Romana Pauluse. Současně jsem psal mou diplomovou práci na téma – „Jak vést a řídit restauraci“. Byl to tenkrát můj sen, avšak k restauraci člověk potřebuje kapitál, nejlépe vlastní. A investice a trading je možnost, jak vydělané peníze rozmnožit, ať už je to na jakýkoliv sen či účel.
Po návratu do ČR jsem šel pracovat k brokerovi na „sell side“, kde jsem se věnoval tradingu a v soukromém životě investicím. Začal jsem nasávat informace ze všech stran, jak co funguje. Byrokratická korporace mi tenkrát nesedla, proto jsem zamířil do tenkrát méně známé společnosti, kde jsem měl volný prostor pro realizaci.
Během studia si Jakub skočil zkusit práci kuchaře do Londýna
–
Jak to máš nastavené s tradingem a investicemi, co ti přináší více zisků?
Dlouhodobě investuji do bezpečnějších a méně rizikových aktiv, jako jsou akcie, ETF apod., část investuji i pasivně. Říkám tomu „bezpečná“ hlavní složka portfolia a činí tak 70 %. Se zbytkem portfolia – 30 % si „hraji“ – ať už v tradingu nebo hledáním alternativních investic či spekulací, kde je riziko velké a výnosy mohou být též větší. Ty pak přeliji do hlavní konzervativní složky. Dá se říci, že jsem v hlavní investiční složce trochu Buffet a trochu Lynch, jejich přístupy a myšlenky mi nejvíce sedí.
Spoustu lidí si plete investice a trading (spekulace) a zaměňuje je. To je chyba. Pokud investuji rodinné peníze a úspory, chci menší riziko. Pak chci také složku, kde obchody budou častější a můžu si zde i víc vybírat. To je právě ta rizikovější složka. Z většího procenta se tedy nesnažím časovat trh, pouze investuji, z menšího se snažím z trhu dostat maximum a spekuluji.
–
O kolik jsi zhodnotil své celé portfolio za minulý rok?
Je to v řádů desítek procent u celého portfolia, cca 30 % za 2017. V tradingu a spekulacích jsou zisky větší než v hlavní složce, cca 40-400 %, ale o celou počáteční částku mohu i přijít, proto se jedná o menší kapitál. Loni se to celkem povedlo, zase musím říci, že světová ekonomika roste úžasnou rychlostí a zisky byly především z US akcií. Pokud se zvídavý čtenář ptá, kde se vzalo těch 400 % – odpověď se skrývá v kryptoměně Litecoin.
–
Jaký pohled máš nyní na finanční trhy? Bude světová ekonomika stále růst?
Letos očekávám, že zde bude ještě poslední fáze růstového cyklu, alespoň v USA. Ta může trvat 1-2 roky, přesně to opravdu trefit nejde. Euforické nakupování jsme ještě neviděli, bublina na trzích zatím není. Vycházím z několika ukazatelů, například podle „akcioměru“ od Pavla Kohouta a podle inflace a úrokových sazeb. Ty se postupně v US zvyšují, stejně jako u nás, v EU se zatím vyčkává, jelikož inflace moc neroste. Monetární kormidla se začínají pomalu otáčet, a to bude mít časem vliv i na trhy, které nebudou mít takovou podporu. Zatím jsem stále optimistický, avšak z dlouhodobého hlediska vidím, že dluh, který si lidstvo vytvořilo, je obrovský.
–
Co bys doporučil začínajícím investorům?
Ať se nebojí začít, není to nic těžkého a v dalších článcích základy objasníme. Ze začátku je dobré se rozhlédnout, jaké jsou na českém trhu investiční produkty a možnosti. Poté je dobré použít kritické myšlení, které nám vyselektuje bludy a klíčové férové produkty a brokery. Kritickému myšlení nás ve škole neučí, avšak ve spoustě oblastí života je naprosto nezbytné, ve financích to platí dvojnásob. Jakmile banky a jiné instituce vidí, že máme vydělané peníze, jak už ze zaměstnání nebo byznysu, chtějí si kousek ukousnout, většinou na poplatcích. Poplatky chápu a za kvalitní služby platím, ale ne nadměrné a nesmyslné. Na začátek je taky dobré si udělat pořádek ve svých financích, zjistit, kde můžeme ušetřit, co je vlastně investice, zda náhodou nekupujeme pasivum.
–
A co kryptoměny a bitcoin, co si o nich myslíš?
Rozdělil bych tématiku na blockchain a kryptoměny. Blockchain je úžasná technologie, která má v určitých oblastech budoucnost, například ve veřejné správě či v oblasti autorských práv. Jen se podívejme na akcii Kodak – po oznámení kodakcoinu cena akcie vyletěla do oblak. Kryptoměny se jako platidlo používají na online platby, dle mého názoru má pro menší platby největší potenciál Litecoin, který má nízké transakční náklady, navíc Charlie Lee pro něj dělá hodně. Pokud se chcete zajímat o tuto problematiku a vyzkoušet si technologii, má smysl mít pár kryptoměn (ideálně v hardwarové peněžence). Jinak začínajícím investorům doporučuji se této sféře hodně velkým obloukem vyhnout, je to opravdu velká spekulace.
–
Přečetl jsi spoustu knih, jaké by si čtenářům doporučil?
Určitě by to byl Inteligentní investor od Grahama, začátečníkům poté Roberta Kyiosakiho a Bohatý táta, chudý táta nebo Cash flow kvadrant. Přeci jenom si nejprve musíme vytvořit příjem, ať už ze zaměstnání nebo byznysu, abychom ho mohli poté investovat, na to je také dobrá kniha Designérem vlastního života, která vzešla z kurzu na prestižní Stanfordově univerzitě. Z českých luhů a hájů například Pavla Kohouta – Investiční strategie pro 3. tisíciletí. Pro ty zkušenější se znalostí angličtiny by to byli různé výroční zprávy společností nebo dopisy akcionářům, jako např. Berkshire Hathaway (zde) nebo hedgeových fondů, člověk vidí souvislosti a myšlenky v praxi. Knížek je opravdu spoustu, dále např. od Tonnyho Robbinse, Raye Dalia, Carla Icahna apod., určitě se k nim ještě časem dostaneme. Můžete mě také sledovat na facebooku, kam dávám zajímavé příspěvky ze světa investic, tradingu a i literaturu, která mě aktuálně zaujala.
Děkuji Jakubovi za rozhovor! Ten už žhaví klávesnici a od příštího týdne si budeme moct pravidelně číst i o jeho metodách investování!
Stejně tak jako má rád Jakub dosahování zisků, rád také zdolává vrcholky hor. Níže přestup přes Priečne sedlo ve Vysokých Tatrách: