Video: 7 chyb v obchodování, kvůli kterým přicházíte o peníze
Dělat chyby je lidské, ale stojí nás peníze. Dal jsem dohromady 7 chyb, které dělají obchodníci nejčastěji a ukážu vám, jak je přestat dělat. Na toto téma jsem též připravil webinář, jehož záznam najdete v tomto článku.
Záznam webináře
Hned na začátek zde máte záznam webináře, pokud se chcete na téma raději podívat než si o něm číst. Vše je v něm rozebráno mnohem více do hloubky než v tomto článku.
Chyby vnímejte jako součást cesty k úspěchu
Existuje rčení, které říká, že dělat chyby je lidské. A je to i pravda a musíme s tím počítat. Cestu k úspěchu by si každý z nás představoval jako přímou cestu z bodu A do bodu B, jako na obrázku. Ale tak to bohužel nechodí.
Na cestě k úspěchu, a je jedno, zda jde o trading nebo podnikání, narazíte na mnoho překážek. Uděláte mnoho chyb, mnoho špatných rozhodnutí… Bez toho to nejde. Ale víte co? Ono je to tak dobře! Protože pokud na svých chybných rozhodnutích pracujete, tak se neustále posouváte kupředu a zlepšujete se! Bez chyb to zkrátka nejde.
7 největších chyb v obchodování, kvůli kterým přicházíte o peníze
Těch chyb je nakonec dokonce 8. Snažil jsem se sepsat jen ty opravdu podstatné, ale zjistil jsem, že 7 je málo a je potřeba přidat ještě jednu. Takže chyb nebude 7, ale 8. Pojďme se na ně podívat jednu po druhé. Na konci článku vám prozradím, jak chyby řešit.
Přehnaná očekávání
Je to asi dva roky, co jsem dával nějaké rady začínajícímu traderovi. Když přišla řeč na zisky, tak řekl větu, u které jsem málem vyprsknul smíchy:
„Já nepotřebuju až tak velký zisky, stačí mi 60 % za měsíc“
Takové zisky by rád každý. Pokud byste to dokázali, tak za 2 roky máte z 500 USD téměř 25 milionů USD. Jenže takové zisky dlouhodobě nikdo mít nedokáže.
Pokud chcete tak velké zisky, tak musíte hodně riskovat. Riskovat tak moc, že obchodujete stylem buď anebo. Tedy buď vyděláte, nebo smažete celý účet. Pravděpodobnost, že jej smažete, je ale v podstatě 100%. A to není něco, co chceme.
Zkrátka přehnaná očekávání nás nutí obchodovat stylem, který není dlouhodobě udržitelný a rychle díky němu můžete přijít o peníze. A to určitě není to, co chceme. Proto mějte očekávání reálná, v desítkách procent za rok (zde jsem o tom, jaké zisky můžeme očekávat, psal článek).
Obchodník nemá cíl a neví, jak jej dosáhnout
Když se začínajícího tradera zeptám, čeho chce dosáhnout, dostanu často jednoduchou odpověď – vydělávat milion měsíčně (nebo jinou sumu). Často je to ale také vše, co obchodník ví.
Pokud si stanovím nějaký cíl, musím vědět, jak jej dosáhnout a rozdělit si jej na jednotlivé kroky.
Jak si cíl rozdělit na jednotlivé kroky popisuji na záznamu webináře, kde je to více do detailů, než bych obsáhl zde. Nicméně přijměte mou výzvu – poslechněte si tuto část (od času 13:41), vezměte si papír a naplánujte si kroky, které musíte na cestě ke svému cíli udělat!
Krátkodobý pohled
Trading je statistika. Dlouhodobá statistika. Vůbec nezáleží na tom, kolik jsem vydělal za týden nebo za měsíc. Přesto se mnoho traderů rozhoduje podle toho, jaké výsledky dosáhli v jednom týdnu.
Při tradingu je potřeba se zaměřovat na dlouhodobé výsledky. A to nejen při hodnocení vlastních výsledků, ale i při výběru strategií.
Tady myslím konkrétně automatické strategie, kde je lepší se spolehnout na delší backtesty než na několik měsíců. Před časem jsem toto téma rozebral v článku, který najdete zde.
Na záznamu webináře najdete též ukázku dlouhodobého pohledu z praxe s reálnými výsledky.
Častá změna strategie
Vynechal jsem zde jeden potenciální problém – že trader nemá strategii. Ale to je tak profláknutá chyba, že jste o ní museli slyšet snad 100x 😊.
Jak jsem psal o bod výše – je potřeba se na trading koukat dlouhodobě. Tedy i na to, zda strategie dlouhodobě fungovala. To, že bych tento týden měl lepší výsledky, pokud bych do strategie přidal RSI, je tedy vedlejší.
Vím, že tento bod je velmi těžký. Možná dokonce nejtěžší a dělí úspěšné tradery od neúspěšných. Obchodovat stále stejnou strategii, se stále stejnými pravidly, přestože mám ztrátové období. Ale pokud je kvalitní, ziskové období zase přijde. A je zkrátka potřeba to vydržet.
Špatný money management
Před rokem jsem se bavil s ředitelem jednoho brokera a odhalil mi katastrofální statistiku. 80 % traderů, co u nich obchoduje automatické strategie, používá martingale (co je to martingale a jak funguje najdete v článcích zde a zde)!
Martingale, vysedávání pozic, neomezení přikupování, vysoké riziko na obchod… To je něco, co nevede k ziskům. Krátkodobě ano, může dosahovat super výsledků, ale dlouhodobě vede k vymazání účtu.
Občas dokonce narazíte na šílené kombinace, jako přikupování pomocí martingale. To je hotová šílenost, jako na obrázku níže.
Slibuje 100% zisk za den. Což je velmi reálné. Ale stejně tak je reálné, že za ten jeden den účet smažete. Tohle není cesta, jak dlouhodobě obchodovat.
Na podobné strategie si dejte opravdu pozor, protože je to skvělá cesta, jak přijít o peníze.
Dohánění ztrát
Tohle mě v začátcích stálo jeden účet. Určitě to znáte také.
Otevřete pozici a přijde stop loss. První ztráta, to je ještě OK.
Otevřete druhou pozici, zase ztráta. Sakra, dvě za sebou, ale ještě se to dá.
Otevřete třetí obchod, zase ztráta. Uf, uf, ono se to už otočí a budu vydělávat.
Čtvrtý obchod a čtvrtá ztráta. No sakra, to už nejde, musím něco dělat špatně.
Pátý obchod a zase ztráta. Tyjo to už nedám, to už se prostě musí otočit.
Šestý obchod, tenhle už vyjde, dám 5x větší pozici a doženu předchozí ztráty! A další ztráta, tentokrát opravdu masivní…
Říká vám to něco? Tuhle chybu dělá mnoho obchodníků. Pozice je potřeba obchodovat stejně velké, bez ohledu na to, zda jste měli předtím sérii ztrát. Protože ty k trading zkrátka patří, nezbavíme se jich.
Nechuť se vzdělávat
Tady musím hned na začátek říct, že jsem si všiml jedné důležité věci. Snad v žádném jiném oboru není tak velký nedostatek respektu, jako v tradingu. Velmi často dávám nováčkovi konzultace a za rok se již považuje za velmi zkušeného tradera, občas i prodává strategie atd.
Trading je byznys. A stejně jako se posouvají technologie v byznysu, tak se posouvají i v tradingu. A nové informace je potřeba vstřebávat. Je potřeba číst kvalitní knihy (podívejte se třeba na naší knihu), sledovat kvalitní vzdělávací videa a přednášky (zde je například záznam z mé poslední přednášky), učit se z vlastních výsledků a chyb…
Pokud se zastavíte a budete se považovat za „hotového člověka“, tak je jen otázka času, kdy se úspěch otočí v neúspěch, protože zaspíte vývoj.
Hledání svatého grálu
Poslední chyba, kterou jsem přidal, je hledání svatého grálu. O to se snaží spousty nováčků. Dají se totiž snadno postavit strategie, které mají dokonalé výsledky, alespoň v backtestu. Jako na následujícím obrázku.
Stovky tisíc USD zisk téměř z nuly, přes 3000 obchodů, equity rostoucí až do nebe skoro bez propadů, bomba!
Otázkou je ale jejich použitelnost v reálném prostředí, která je téměř vždy nemožná, protože tyto strategie nezohledňují reálné chování trhu (skluzy, reálný spread atd.). Obvykle je scalping s velmi krátkými obchody a tam spíše krmíte brokera, než sebe (o scalpingu jsem psal nedávno zde).
Zažil jsem tradery, kteří hledali svatý grál 5 i více let. Postavili strategii s dokonalou equity, nasadili na účet, zjistili že nefunguje a hledali dál. Odůvodňovali to tím, že mají malý kapitál, a tak potřebují vysoký zisk. Kdyby ale těch 5 let raději obchodovali s cílem vydělat 3 % za měsíc a postupně podle možností navyšovali kapitál, nebyl by jejich účet vůbec špatný.
Lepší mít strategii s průměrným výnosem než se jen honit za snem, který stejně dohonit nejde. Volba je na vás, zda přijmete reálné chování trhů anebo se budete snažit o nemožné.
Co je a co není chyba
Tady udělám malou odbočku. Ne vše je totiž chyba, a i to co se může zdát, že chyba není, chybou je.
Chyba není ztrátový obchod, který byl podle strategie. Ztrátové obchody k trading patří, tak nevadí, že je máme.
Na druhou stranu chyba je ziskový obchod, který podle strategie NEBYL. Takový obchod byl ziskový pouze náhodou, ne díky systematickému přístupu, kdy pracujeme s dlouhodobou statistikou.
Souvisí to se schopností analyzovat naše výsledky. Pokud neobchodujeme podle plánu, pak nedokážeme výsledky analyzovat, a tedy ani odhalit, kde je chyba, pokud se nám nedaří. Ale toto je spíše téma na psychologii obchodování, kterou můžeme dát do jiného webináře.
Jak přestat dělat v obchodování na burze chyby?
Je potřeba si uvědomit a přijmout 2 hlavní myšlenky a podle těch se řídit. Ty jsou řešeních všech 8 hlavních chyb zmíněných výše.
Mít reálná očekávání a kapitál budovat postupně
Pokud se zaměříte na stabilní dosahování realistických zisků, tak se zbavíte mnoha chyb. Přestanete hledat svatý grál, nebudete se zaměřovat na nesmyslný money management, nebudete měnit strategie. Budete také obchodovat klidněji a obchodování pro vás nebude tolik psychicky náročné.
Pokud se naučíte uvažovat v dlouhodobém horizontu, pak se zbavíte dalších chyb. Nebudete často měnit strategii, nebudete se snažit dohánět ztráty a stanovíte si přesně dlouhodobé cíle.
Vím, že je to náročné, ale jde to. Nebojte se zapisovat si své chyby. Pokud děláte nějaké chyby špatně, tak si je zapište a stejně tak si zapište řešení. A dejte si je někam před oči, ať je pořád vidíte!
Přeji vám mnoho úspěchů na cestě k ziskovému tradingu! Nebojte se dělat chyby, posouvají vás k úspěchu, ale když už je děláte, zbavte se jich!
A mimochodem, napište mi do komentářů, na jaké téma chcete další webináře. Dělám je pro vás, ne pro sebe. Tak si sami řekněte, co chcete na webinářích slyšet a pokud bude někdo z Quastic týmu v tomto tématu kompetentní, téma připravíme.