Psychologie

Michal Stibor: Od těžkých začátků až po profitabilní trading

Trading je často prezentovaný jako snadná záležitost a prakticky neomezený zdroj na peníze. Bohužel realita je jiná a většina traderů si projde těžkými začátky, které je buď odradí nebo posílí. Nejinak tomu bylo u mě. Vymazané dva účty, hledání neprůstřelné strategie a tápání. V jednu chvíli však nastal zlom.

Od základů jsem změnil mé vnímání tradingu jako takového. To mělo za následek, že jsem vše přehodnotil a začal znovu, s novou myšlenkou, s jiným přístupem. A právě o tom zlomu bych vám chtěl v tomto článku něco napsat. Není to žádný holy grail ani nic převratného, ale možná to pomůže právě vám.

Nebudu se vracet k jednotlivým chybám, které jsem v dobách mých tradingových začátků dělal. Zmíním však jednu velkou, tu hlavní. Tím bylo nepochopení podstaty tradingu a nerozlišování pojmů trading a investování v tom pravém slova smyslu. Píši „v pravém slova smyslu“, protože jak jsem v průběhu mé dlouholeté praxe zjistil, poučky známé ze škol jsou akorát matoucí, realita je pak většinou někde jinde. A u zaměňování pojmů trading a investování to platí stoprocentně.

Ze začátku jsem si říkal, že trading je to samé jako investování, akorát v krátkodobém horizontu. Nijak jsem nad tím nepřemýšlel a mačkal jeden trade za druhým. Řešil jsem hlavně systém a vstupy do obchodů, žádný money management, žádnou disciplínu, nic. Výsledek… Katastrofa.

Když jsem po svých nezdarech nad tím vším přemýšlel, uvědomil jsem si, jak obrovskou chybu dělám. Trading totiž není nic jiného než podnikání. Žádné investování, ale podnikání jako každé jiné. Samozřejmě má svá specifika, ale pořád je to podnikání. A tak se k němu musí přistupovat. V principu je jedno, jestli nakupujete a prodáváte rohlíky, oblečení, auta nebo dolary či eura. Když jsem si pak začal jednotlivé body zasazovat do paralely s podnikáním, začalo mi vše dávat smysl více a více a já vykročil na správnou cestu. Posuďte sami:

  • Měnový pár – trh, kde působí firma (český trh, anglický trh, německý trh…)
  • Eura, dolary – zboží
  • Profit target – prodej zboží se ziskem
  • Stop loss – prodej zboží se slevou
  • Základní kapitál – základní kapitál
  • Finanční páka – půjčka od banky
  • Časový rámec obchodování – doba trvanlivosti
  • Backtesting – průzkum trhu
  • Otevřené pozice – zboží na skladě
  • Čas vyhrazený na trading – otevírací doba
  • AOS – zaměstnanci

V čem to pomohlo mému tradingu?

Když se na vše podíváte optikou podnikání (nákupu a prodeje), tak založili byste si firmu, aniž byste si před tím udělali detailní průzkum trhu, jestli vaše zboží bude vůbec někdo kupovat? Myslím, že asi ne. Nakoupili byste tolik zboží na sklad, že byste již neměli na nakoupení dalšího a v případě zkažení byste prakticky mohli celé podnikání ukončit? Určitě ne. Nebo… Nechali byste zboží na skladě tak dlouho dokud by se nezkazilo a vy jste jej mohli vyhodit? Také ne. Takhle mohu pokračovat s výčtem a paralelami dále.

A přesně tento nový náhled na trading a způsob uvažování pomohl mně. Již jsem neriskoval tolik procent účtu v otevřených obchodech (zboží na skladě). Dodržoval jsem plán a poctivě uzavíral ztráty (prodával se slevou). Neobchodoval jsem již nikdy neotestovaný tradingový systém (průzkum trhu). Určil jsem si přesný čas, kdy budu obchodovat (otevírací doba). A to byl ten okamžik, kdy u mě nastal zlom a já se přehoupl do ziskového tradingu.

Závěrem

Trading není žádná věda, je to obor, který se může naučit kdokoliv, a ve kterém může každý uspět. Bez ohledu na věk, vzdělání nebo finanční zkušenosti. Zároveň to však není procházka růžovou zahradou, jak se to můžete často dočíst v různých reklamách. Technické věci se naučíte rychle. Nástroje také seženete. To, s čím budete bojovat nejvíce, je hlava. Zamyslete se nad vším, co jsem zde napsal a uvidíte, že se váš pohled rapidně změní.

Přeji hodně štěstí nejenom v tradingu.
Michal Stibor