If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Ropa na rozcestí

  14 Čvc 2017,

  Tématem dnešního článku bude ropa, protože ji momentálně považuji za velmi zajímavou příležitost. Důvodem je hlavně cenový vývoj v posledních týdnech, ale také COT analýza a analýza struktury trhu.

  Na denním grafu si můžeme všimnout zužujícího se trading range (cenového rozpětí). Snižování volatility jde ruku v ruce s nižším rizikem, ale zároveň velkým potenciálem. Jakmile totiž dojde k breakoutu, následný pohyb bude pravděpodobně velký. Čím déle bude cena pokračovat v zužování, tím lákavější příležitost to pro mě bude. Další vývoj budu proto pozorně sledovat. Čekám zda ropa ješte neotestuje spodní krátkou trendline nebo alespoň hladinu 45 dolarů.

  historicalPrice_cl (1)

  Samozřejmě se může stát, že dojde k okamžitému breaku směrem vzhůru. Střednědobě je podle mě velmi pravděpodobné, že ropa zamíří výše. Krátkodobě je ale možné cokoliv. Prvním cílem při poklesu je zmíněných 45 dolarů, druhým pak 44 dolarů na klesající trendline.

  Stále se ale bavíme v rovině pravděpodobností. Nedá se vyloučit ani pokles až ke 40 dolarům. To vyplývá ze širšího náhledu na trh, na kterém je patrný klesající cenový kanál. Kdybychom ale ropu přece jen viděli na 40 dolarech, příležitost by byla o to výhodnější. Prostor pro pokles je omezený.

  historicalPrice_cl (2)

  COT analýza velkých spekulantů naznačuje přeprodaný trh, a tím pádem větší pravděpodobnost budoucího růstu. COT index této skupiny se totiž nachází blízko 10-letého minima okolo hodnoty 0.2.

  historicalCot_cl (1)

  Traders index zatím ještě není extrémně vyhrocený ve prospěch budoucího růstu. Když se ale podívám na podobné situace v minulosti, kdy se cena ropy pohybovala v určitém rozpětí, aktuální hodnota kolem 0.1 často naznačovala obrat trendu na růst.

  historicalCot_cl

  Sílící trh s ropou naznačuje také vývoj contanga. Často nám jeho graf nabízí náhled do zákulisí trhu. V poslední době si můžeme všimnout, že i přes pokles ceny ropy contango odmítalo růst. Stále se drží blízko supportu okolo 0.4%. Tato divergence spolu s technickou a COT analýzou podporují moji tezi budoucího růstu ceny ropy.

  Contango

  Contango

  Samotné futures na ropu ale pro mě bohužel nejsou zobchodovatelné kvůli menší velikosti mého účtu. Možností s nižším rizikem by zde byly bull spready, které ale z hlediska častého contanga a také sezonality nejsou úplně dobrý nápad (contango tlačí na bull spready směrem dolů).

  historicalContangoHistogram_cl

  historicalContangoHistogram_cl (1)

  Dobrou alternativou pro menší účty, kterou momentálně také sleduji, je velmi likvidní ETF na ropu – USO.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  12 Comments

  1. Richard

   Dobrý den Eliško, nemáte typ na nějaký pomůcku, kde se dá nastavit spread a potom v grafu zadat rozpětí s tím, že to ukáže rovnou cenu. Používal jsem různé programy, ale vždy placené a na spreadcharts to bohužel není.

   1. Elena Lindišová

    Dobrý deň Richard,

    na SpreadCharts si to nastavíte jednoducho tak, že si zobrazíte ekvitný spread. To znamená, že si nohy spreadu vynásobíte hodnotami bodu, napr. 400*HEG18-400*HEZ17.
    Tak snáď to aspoň trošku pomôže 🙂

    Eli

    1. Richard

     Děkuji moc za odpověď, ale asi jsem to nenapsal srozumitelně nebo jsem nepochopil Vaší odpověď. To co píšete Vy je výpočet hodnoty spreadu a ten samozřejmě na SpreadCharts vidím. Mě jde o to, že když se posune spread o x bodů kolik je to v penězích. Omlouvám se předem asi jsem natvrdlý no 🙂

     1. Jan

      Ten dolat metr mi na SpreadCharts rovněž chybí…

      1. Elena Lindišová

       Je to možné vyriešiť pomocou zobrazenia si priamo ekvitného spreadu, tzn. dolárový pohyb spreadu. Viď. postup v komentári vyššie 😉

      2. Elena Lindišová

       Rozumiem asi, čo myslíte. Bohužiaľ ale táto funkcia zobrazenia bodového pohyby a zároveň aj dolárového ešte na SpreadCharts nie je. Na druhej strane nie je to až taký problém, iba si grafy zobrazíte postupne. Najprv bodový rozdiel zistíte z normálneho grafu napr. HEG18-HEZ17 a odpovedajúci dolárový pohyb potom vyčítate z ekvitného spreadu (napr. 400*HEG18-400*HEZ17). Graf vlastne vyzerá rovnako, takže by to nemal byť problém.
       Tak snáď som Vás ešte viac nedoplietla 🙂 Ak by to nebolo jasné, ešte vysvetlím, ako som to myslela 😉

   2. Lukáš

    Dobrý den Eleno,
    reaguji na poslední odstavec-ropa se dá přece obchodovat s polovičním rizikem na mini kontraktu QM.

    1. Elena Lindišová

     Dobrý deň Lukáš,
     áno, to máte pravdu. Na môj účet je ale aj tá polovica stále veľké riziko 🙂
     Pričom pri ETF si riziko môžem nastaviť ľubovoľne malé.

   3. chodec

    Dobry den, pocitat s rastom ropy je z fundamentalneho hladiska riskantne.Dlhodoby pomer ceny CL/NG je cca 10 . Plyn vidim ferovu cenu v okoli 3 az 3,5 usd. Takze ropa dobehne na tych 30 az 35 usd, to je iba otazka casu.Bridlice zmenili svet energie.

    1. Elena Lindišová

     Dobrý deň,
     ďakujem Vám za zaujímavé doplňujúce informácie. Samozrejme špekulovať všeobecne na pohybe energií je veľmi riskantné, takže s Vami úplne súhlasím. A nevylučujem, že máte pravdu a že ropa klesne nižšie. Ja nie som priamo expert na energie, vychádzam hlavne z jednoduchých analýz, ktoré aplikujem aj pri ostatných komoditách 😉
     Pekný deň
     Eli

   4. Petr

    Ja nechapu proc nekdo ma strategii ktera treba funguje a aplikuj eji na ropu nebo jiny instrument,kdyz na to nema ucet.,,,to mi nedava zhola smysl…

    1. Elena Lindišová

     Zdravím Petr,
     v článku píšem aj o alternatívach, ako ropu zobchodovať aj s menším účtom.

   Napsat komentář

   Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *