Psychologie obchodování z jiného úhlu
Musím se přiznat, že poslední týdny jsem měl velmi hektické. Přednášky na Money Expo, vydání a křest naší knihy… Ani jsem nestihl minulý týden napsat článek.
Nastal čas vše dohnat a začít psát kvalitní články jak odborné, tak o byznysu. Tento týden jsem se rozhodl napsat o psychice, ale z jiného úhlu pohledu…
Často můžete slyšet (a přiznávám, že i já jsem to často používal), že 80 % úspěchu na burze je v hlavě. Jenže proč? Moc se již nepíše o tom, proč tomu tak je. Pojďme se na to teď zaměřit více.
Psychika – aneb největší nepřítel tradera
Když se o nějaké téma zajímám, jsem zvyklý jít opravdu hodně do hloubky. Často studuji i vědecké studie. Občas je potřeba je brát s rezervou, především ty z Velké Británie, ale i tak v nich najdete zajímavé informace. Nedávno jsem četl rozsáhlou studii na fungování lidského mozku a byl to pověstný aha moment, kdy jsem si uvědomil, kde je vlastně zakopaný pes.
V tomto článku napíšu první část, která vše spojuje. V dalších se na psychologii podívám více do hloubky.
Nekonzistence
Společným prvkem pro všechny největší překážky mozku je nekonzistence. To je po pravdě něco, o čem nepíšu poprvé. O co jde?
Představte si trh, např. graf EURUSD, vypadá takto:
Teď se nabízí klasická otázka: Kam to půjde?
Pokud bych vzal 100 lidí, tak by mi třeba 50 řeklo nahoru a 50 dolu.
Když bych vzal stejnou skupinu 100 lidí druhý den znovu, tak (za předpokladu, že si ten graf nebudou pamatovat) mi hodně z těch 50 co řeklo nahoru řekne dolu a naopak.
A v tom spočívá nekonzistence. Jak definovat přímo autor výzkumu – lidská mysl je zoufale nekonzistentní. Stejnou situaci vyhodnotíme pokaždé jinak a má na to vliv mnoho faktorů – hlad, hádka s přítelkyní, únava… A většinou si to ani neuvědomujeme. Mozek je zkrátka ze své podstaty náš nepřítel a ani to obvykle nepoznáme.
Jak se vypořádat s psychologií v tradingu?
Mnoho zkušených traderů potvrdí stěžejní věc – strategie musí být systematická. Nestačí jen analyzovat supporty a rezistence. Můžu je použít jako oporu, ale musím pracovat systematicky. Tedy klíčové ukazatele musí být takové, abych je vyhodnocoval binárně – jsou pravda a nebo ne. Jako např. zda je RSI nad 50 nebo pod 50. Tam není žádný prostor pro nekonzistenci. Situace zkrátka je nebo není. To je klíč ke konzistenci.
Pracujte tedy se strategiemi, které jsou systematické a sami uvidíte, že tak budete dosahovat lepších výsledků. Navíc to s sebou nese další výhodu – dokážete snadno analyzovat své historické výsledky a tím zlepšovat své obchodování.
PS: V knize, kterou jsem s kolegy napsal, to rozebírám o něco víc včetně řešení. Aktuálně za akční cenu 199,- Kč nebo 10,9 EUR. Objednávat můžete zde.