Základy obchodování

Technická analýza

V dnešním komplexnějším článku bych chtěl zabrousit do tajů technické analýzy a bez příkras se podívat na nejčastější aspekty technické analýzy.

Technická analýza neznamená nic jiného, než analýza současné ceny, ze které se snažíme predikovat cenu budoucí.

Jedná se sledování a práci s grafem.

Ačkoliv je technická analýza široký pojem a zahrnuje opravdu hodně podkategorií, pro snažší pochopení si ji rozdělíme:

1# Technické indikátory

2# Price action

Technické indikátory a price action (zkráceně PA) spolu můžeme kombinovat nebo obchodovat čistě jednu metodu. To ukáži na závěr článku.

1# Technické indikátory

Do technické analýzy nepochybně patří indikátory, které vám pomohou analyzovat trh, sledovat jeho překoupenost nebo přeprodanost, sledovat ostatní hráče na trhu, klesající momentum, určovat krátkodobý nebo dlouhodobý trend, hledat divergence a dále.

Čím víc indikátorů, tím větší edge, říkali..

Technické indikátory

Obchodníci se snaží kombinovat různé indikátory hlavně proto, aby měli k dispozici více informací pro analýzu samotného trhu a jeho směru. Není nic snadnějšího, než chtít otevřít dlouhou nebo krátkou pozici a snažit se své rozhodnutí potvrdit všemožnými kombinacemi indikátorů.

Tip: Pozor na confirmation bias, aneb už jste někdy vstoupili do trhu jen proto, že jste v něm viděli jasný short a jakékoliv jiné informace jste ignornovali?

Existuje několik možných indikátorů, standardní a nejvíce používané naleznete v platformě Metatrader4 – Praktický průvodce nastavení platformy zde. Naleznete tam trendové indikátory, oscilátory, indikátory momenta, volatility a objemu.

Dále také můžete zabrouzdat do fóra přímo oficiálních stránek Metatraderu – zde a tam nalézt další nespočet vlastních nebo upravených indikátorů přímo od uživatelů. Pokud umíte programovat, můžete si naprogramovat své.

Obchodovat za pomocí indikátorů můžete manuálně nebo také automatizovaně, tzv. automatické obchodování. Určitě jste slyšeli pojem AOS — automatické obchodní systémy.

Tip: Zdeněk napsal velice poučný a informativní seriál o tom, jak s AOS začít, i pokud nejste programátor.

Také je dobré vědět, že indikátory ve vašem grafu vycházejí z ceny minulé, nikoliv aktuální, musíte to proto brát v potaz při obchodování a analýzách. Indikátor tak může zobrazit vstup do trhu s menším zpožděním a vy tak vstupujete za horší cenu. Záleží také na timeframe a obchodovaném instrumentu.

#Price action

,,Obchoduji price action”, je nejčastější odpovědí traderů. Pod touto krátkou odpovědí se paradoxně skrývá komplexní obchodní styl, který zahrnuje opravdu mnoho přístupů k trhu a obchodních stylů.

eurusd

Základem je čistý graf bez indikátorů, svíčkový graf.

Obchodníci obvykle obchodují pomocí trendových linek, supportů a rezistencí, fibonacciho restracementu, pivotů a hlavně — svíčkových formací.

eurusd 2

Svíčkové formace se nejlépe obchodují na svíčkovém grafu, kde máte jednotlivé svíčky krásně vyplněné, viz. obrázek níže.

Svíčkové formace, candlestick patterns

Nicméně myslete na to, že ani svíčkové formace nejsou samospásné. Záleží, kde se svíčková formace nachází, zdali je poblíž silné S/R úrovně, jak silný je trend, momentum, zdali se formace nachází ve směru nebo proti směru trendu a tak dále.

Stejně jako indikátory, i price action můžete obchodovat proti trendu i ve směru trendu. Formace a indikátory potvrzující pokračující trend mohou být dobrou berličkou pro analýzu a setrvání v pozici, ale i přesto se trend může otočit, ačkoliv informace vycházející z indikátorů a price action potvrzovala pokračující trend.

Pokud dojde k ohlášení jakékoliv důležité informace, může se stát, že i silný uptrend se rázem promění v downtrend. Proto se doporučuje obchodovat vyjímaje hlavních obchodních zpráv, které naleznete na forexfactory.com. Nejdůležitější fundamentání události jsou zaznačeny červeně.

Kombinace technických indikátorů a price action

Vaše technická analýza price action může být doplněna indikátory, například RSI, MACD nebo klouzavými průměry.

Níže obrázek price action a indikátoru RSI:

Technická analýza

Pokud indikátor RSI neznáte ještě, tak se podívejte do trhu na modře zaznačené vertikální přerušované linky, kterými jsem označil “překoupené” oblasti, ve kterých když se RSI linka pohybuje, tak signalizují otočení trendu — downtrend. Ve všech případech se tak stalo a trh začal klesat.

Naopak, červenými linkami jsem zaznačil místa na indikátoru, kdy úroveň indikátoru se dostala se do “přeprodané” oblasti, ve které už žádný obchodník nechtěl dále prodávat a všichni nakupovali. Trh poté rostl.

Technická analýza je opravdu komplexní téma, proto si zde nepopíšeme jednotlivé indikátory ani price action patterny, ani svíčkové formace. Ale budeme se tomu věnovat v nadcházejím období.

Vysvětlení a popis nastavení jednotlivých indikátorů naleznete v této sekci:  technické indikátory, kde budou časem přibývat další jednotlivé indikátory i jejich použití v trhu. V indikátorech je největší problém v jejich rozmanitosti. Nabízejí tolik informací, že je třeba je filtrovat.

Závěr:

  • Technická analýza založená na price action vyžaduje jistý cit pro trh a velké znalosti potřebné pro čtení grafu.
  • Při použití technických indikátorů v rámci technické analýzy si dejte pozor, abyste v grafu neměli tolik indikátorů, že se vám ani nevejdou na monitor. Sledováním příliš mnoho indikátorů budete propadat zmatení.
  • I ta nejlepší a nejpřesnější technická analýza založená na price action, indikátorech nebo obojím dohromady nám bude k ničemu, pokud nám naše psychika bude bránit při vstupu do obchodu – strach ze ztráty.
  • Přečtěte si Zdenkův článek na téma confirmation bias, určitě se v něm naleznete. Trh nabídne perfektní situaci, vše nasvědčuje jasnému a silnému poklesu trhu. Po „vsugerování“ této informace začínáte nevědomě sabotovat jakékoliv další tržní informace a k informacím indikujícím pokračující růst jste slepí. Vždyť je to jasnej short!