Kdy stojím stranou…
Po zveřejnění nedávného článku s analýzou cukru jste se mnozí začali ptát na komoditní spready. Především vás zajímalo, jestli plánuji otevřít pozici na nějaký konkrétní spread. Tentokrát ale zůstávám mimo trh a jsem pouze pozorovatelem. A to i přesto, že stále očekávám minimálně krátkodobý pokles.
Jaký mám k tomu důvod?
Kdo mne už trošku zná, tak tuší odpověď na tuto otázku. Hlavně studenti mého spreadového kurzu vědí o mém konzervativnějším přístupu v obchodování a o mém nastavení rizika. Rizikovějším obchodům se totiž snažím vyhýbat a většinou si vybírám naopak pohodovější spready. A to nejen proto, že můj účet považuji za poměrně nízký. Jednoduše nejede vlak přes mnou nastavenou alokaci.
Spready na cukr jsou momentálně v mých očích velmi rizikové. Abychom nezůstali jen u teorie, ukážu vám to přímo na obrázcích. Pojďme si tedy poskládat pár spreadů a trošku zanalyzovat jejich pohyby.
Na grafu term structure můžete velmi jednoduše zjistit, které kontraktní měsíce se na cukru obchodují a ze kterých si tedy můžeme spready poskládat.
Jelikož předpokládáme pokles ceny cukru, zkoumat budeme pouze bear spready. To znamená, že nakupovat budeme vzdálenější a prodávat bližší kontrakt.
Pojďme si tedy poskládat první nejbližší a zároveň nejužší bear spread. Z term structure vidíme, že jsou to měsíce Květen-Březen.
Na grafu jsem barevně označila období s vysokou mezidenní volatilitou. Když si to nejširší modré rozpětí přepočítáme na dolarový pohyb, zjistíme poměrně velké číslo – téměř 700 dolarů. Poslední zelené rozpětí není tak široké, stále ale představuje více než 300 dolarů. To je poměrně vysoké riziko.
Pojďme dál a zkusme další úzký, ale trochu vzdálenější spread Červenec-Květen. Vysoká mezidenní volatilita je zde patrná hned na první pohled. Vyznačila jsem pouze to poslední volatilní období, kdy spread předvedl během pár dní pohyb o téměř 400 dolarů.
Zkusme ještě jeden širší spread Říjen-Březen. Cenové pohyby v průběhu posledních měsíců byly skutečně velmi výrazné.
Cvičně si zkuste najít nejširší spread v roce 2017. Volatilita je tam pochopitelně nejvyšší. Budu ráda, pokud mi do komentáře napíšete, jaký spread mám na mysli a jakou volatilitu jste odhadli 🙂
Mezi různými kombinacemi jsem tedy nenašla žádný méně volatiliní spread, který by zapadal do mého obchodního systému. Risk management mi vstup do pozice prostě nedovolí. Samozřejmě je pravda, že při vyšší volatilitě je zde nejen vyšší riziko, ale také i vyšší potenciál zisku. Pro mě je ale prvořadé určení rizika, zda vůbec můžu o obchodu uvažovat. Pokud mám od mého systému vysloveně zákaz do pozice vůbec vstupovat, dalším zkoumáním příležitosti už se nezabývám.
Takto by měli postupovat všichni tradeři nejen u komoditních spreadů. Jen takovým způsobem je možné zůstat dlouhodobě ziskový. Pokud je totiž člověk zlákán na příliš vysoké zisky, a dokonce si stop-loss přizpůsobuje výši svého účtu, je to obrovská chyba.
Tajemstvím dlouhodobě úspěšného obchodování jsou tři písmenka – RRR (risk/reward ratio). Potvrdí to každý zkušený obchodník. Studenti mého spreadového kurzu vědí i o dalších tajemstvích, které jsou z mého pohledu důležitá. Správný výběr obchodu je ale podle mě tím nejzásadnějším.
Malinko jsem se dnes opět dostala k tématu správného risk a money managementu. Tohle ale považuji za velmi důležité. Dovolím si tvrdit, že je to důležitější než analýza očekávaného pohybu spreadu (long/short).
Ale abych se vrátila ke spreadům na cukr … pro mě jsou v této době nepochybně velmi lákavé. Myslím si, že potenciál růstu tady určitě je. Vysoké riziko mě ale odrazuje, a proto zůstávám tentokrát stranou. Zběžně vidím RRR přinejlepším 1:1, což je příliš málo. Z tohoto důvodu jsem tyto spready také neanalyzovala ani v mých posledních spreadových reportech.
Toto je samozřejmě můj přístup a moje nastavení rizika. Každý má „laťku“ postavenou jinak vysoko, a proto by možná do podobného obchodu jiný kolega vstoupil. Důležité je být konzistentní a neměnit neustále již nastavená pravidla.
Všem držím palce.