Kukuřice levná, maso drahé… přijde změna?
V mém posledním článku jsem se věnovala spreadu na vepřové a dnes na toto téma navážu. Trh s vepřovým se v posledních pár měsících chová trošku jinak, než by se dalo čekat na základě sezonality. I pohyb některých spreadů se vymyká tomu, na co jsme podle sezonality zvyklí. COT nás samozřejmě o tomto neobvyklém chování informoval včas, a proto bylo možné i přesto vydělat. Ale dnes budu mluvit o něčem jiném. Zamýšlela jsem se totiž nad tím, jak je možné, že již několik měsíců cena vepřového roste a dokdy ještě asi bude růst?
Už nejednou jsem psala o užitečných poměrech mezi komoditami. O poměru zlato/stříbro slyšel asi každý. Nedávno jsem psala o poměru kakao/cukr. Dalším známým poměrem je vepřové/kukuřice, také známý jako hogs/corn. Pro farmáře je to velmi důležitý poměr. Pozorně ho sledují i spekulanti, kteří obchodují futures. Princip tohoto poměru jsem vysvětlovala v článku Vepřové a kukuřice.
A nyní zpět k otázce, proč cena vepřového už tak dlouho, od listopadu, neustále roste? Dokonce některé vzdálenější futures kontrakty prorazily své rezistence. Nejbližší měsíc duben (HEJ16), který je v této době ještě stále nejvíce obchodovaný, zatím své rezistenci odolává…
Víme, že kukuřice je již nějakou dobu poměrně nízko a záreveň odmítá prorazit support v oblasti 350 centů směrem dolů. To můžete vidět na následujícím grafu…
Tento vývoj ceny kukuřice je příznivý pro farmáře, kteří chovají prasata. Protože kukuřice je hlavním krmivem, její nízké ceny farmářům dovolují zvyšovat váhu prasat za nízké náklady. Z tohoto důvodu nemají potřebu stáda zmenšovat, ale naopak, jejich cílem je prasata co nejdéle vykrmovat. A to je pochopitelné.
Poměr hogs/corn
Není tedy ani překvapující, že poměr hogs/corn od listopadu postupně roste. Můžete to vidět na následujícím grafu, kde je tento poměr zobrazen za posledních 5 let.
Je pravda, že tento poměr ještě není tak vysoko, jak byl v roce 2014. Také je ale pravda, že se již blíží k lokálnímu maximu 0.24 z loňského roku, kdy nastal i obrat ceny vepřového směrem dolů. Ukažme si ještě historický vývoj poměru hogs/corn od roku 1970. Vidíme, že na hodnotě 0.24 docházelo často k obratu.
A co nám říká COT na vepřové? Od minulého týdne se vlastně nic nezměnilo. I nadále nám naznačuje překoupenost trhu s vepřovým, a tedy prostor pro pokles ceny.
COT analýza u kukuřice naopak naznačuje přeprodanost trhu. V takových případech často docházelo k obratu ceny směrem nahoru. Všimněte si, že zejména skupina spekulantů (zelená křivka) přeprodanost trhu mohutně naznačuje.
Závěr:
Samozřejmě tímto článkem nechci tvrdit, že už nastala ta chvíle, kdy začnou ceny vepřového klesat. Není ale vyloučeno, že pokud cena kukuřice začne na nějakou dobu opět růst, farmáři začnou svá stáda zmenšovat z důvodu vyšších nákladů na výkrm. Tím na trhu zvýší nabídku komodity, což povede k poklesu její ceny. I COT analýza u obou komodit je této myšlence nakloněna, jelikož u vepřového naznačuje pokles ceny a u kukuřice naopak růst ceny.
Není ale vyloučena i druhá varianta, že poměr hogs/corn se ještě zvýší a COT indexy budou ještě více vyhrocené.