If you have account already, Log in here first

Přihlásit
 • cs
  Menu

  Kukuřice levná, maso drahé… přijde změna?

  18 Bře 2016,

  V mém posledním článku jsem se věnovala spreadu na vepřové a dnes na toto téma navážu. Trh s vepřovým se v posledních pár měsících chová trošku jinak, než by se dalo čekat na základě sezonality. I pohyb některých spreadů se vymyká tomu, na co jsme podle sezonality zvyklí. COT nás samozřejmě o tomto neobvyklém chování informoval včas, a proto bylo možné i přesto vydělat. Ale dnes budu mluvit o něčem jiném. Zamýšlela jsem se totiž nad tím, jak je možné, že již několik měsíců cena vepřového roste a dokdy ještě asi bude růst?

  Už nejednou jsem psala o užitečných poměrech mezi komoditami. O poměru zlato/stříbro slyšel asi každý. Nedávno jsem psala o poměru kakao/cukr. Dalším známým poměrem je vepřové/kukuřice, také známý jako hogs/corn. Pro farmáře je to velmi důležitý poměr. Pozorně ho sledují i ​​spekulanti, kteří obchodují futures. Princip tohoto poměru jsem vysvětlovala v článku Vepřové a kukuřice.

  A nyní zpět k otázce, proč cena vepřového už tak dlouho, od listopadu, neustále roste? Dokonce některé vzdálenější futures kontrakty prorazily své rezistence. Nejbližší měsíc duben (HEJ16), který je v této době ještě stále nejvíce obchodovaný, zatím své rezistenci odolává…

  Lean Hogs

  Víme, že kukuřice je již nějakou dobu poměrně nízko a záreveň odmítá prorazit support v oblasti 350 centů směrem dolů. To můžete vidět na následujícím grafu…

  cena kukurice

  Tento vývoj ceny kukuřice je příznivý pro farmáře, kteří chovají prasata. Protože kukuřice je hlavním krmivem, její nízké ceny farmářům dovolují zvyšovat váhu prasat za nízké náklady. Z tohoto důvodu nemají potřebu stáda zmenšovat, ale naopak, jejich cílem je prasata co nejdéle vykrmovat. A to je pochopitelné.

  Poměr hogs/corn

  Není tedy ani překvapující, že poměr hogs/corn od listopadu postupně roste. Můžete to vidět na následujícím grafu, kde je tento poměr zobrazen za posledních 5 let.

   hogs/corn ratio

  Je pravda, že tento poměr ještě není tak vysoko, jak byl v roce 2014. Také je ale pravda, že se již blíží k lokálnímu maximu 0.24 z loňského roku, kdy nastal i obrat ceny vepřového směrem dolů. Ukažme si ještě historický vývoj poměru hogs/corn od roku 1970. Vidíme, že na hodnotě 0.24 docházelo často k obratu.

  hogs/corn ratio

  A co nám říká COT na vepřové? Od minulého týdne se vlastně nic nezměnilo. I nadále nám naznačuje překoupenost trhu s vepřovým, a tedy prostor pro pokles ceny.

  COT analýza

  COT analýza

  COT analýza u kukuřice naopak naznačuje přeprodanost trhu. V takových případech často docházelo k obratu ceny směrem nahoru. Všimněte si, že zejména skupina spekulantů (zelená křivka) přeprodanost trhu mohutně naznačuje.

  COT analýza

  COT analýza

  Závěr:

  Samozřejmě tímto článkem nechci tvrdit, že už nastala ta chvíle, kdy začnou ceny vepřového klesat. Není ale vyloučeno, že pokud cena kukuřice začne na nějakou dobu opět růst, farmáři začnou svá stáda zmenšovat z důvodu vyšších nákladů na výkrm. Tím na trhu zvýší nabídku komodity, což povede k poklesu její ceny. I COT analýza u obou komodit je této myšlence nakloněna, jelikož u vepřového naznačuje pokles ceny a u kukuřice naopak růst ceny.
  Není ale vyloučena i druhá varianta, že poměr hogs/corn se ještě zvýší a COT indexy budou ještě více vyhrocené.

  Stáhněte si ZDARMA ebook

  "Tajemství komoditních spreadů"

  template-7-40548431505304004-large

  6 Comments

  1. Tomas

   Zdravim chcem sa spytat ako zobrazim v spreadchart pomerovy graf

   1. Lubos

    Ahoj na pravo klikneš na Historical ratio a v Type in your request and click search zadaš HE/ZC nebo vybereš komoditu 1 a potom komoditu 2

  2. Adam

   Dobrý den Eleno,
   píši s dotazem a prosím o Váš zkušenější názor na můj výchozí stav.

   1) kapitál mám s dnešním kurzem 6000 dolarů. – je to OK?
   2) v plánu MM – risk 250 dolarů, TP 200-300 dolarů – je to OK?
   3) Původně jsem se chtěl zaměřit na zrniny, ale nejpravděpodobněji si zakoupím Váš report, a uvidím dle vašich doporučení. Chci se zeptat, kolik asi doporučení v reportu je vhodných pro můj malý účet?
   4) Při zakoupení je licence na rok, tedy do např. Dubna 2017? nebo do konce roku 2016?
   5) Je nutné platit si v mích počátcích také seasonalgo nebo jiné informace? Nebo postačí Váš report?
   6) Založit účet mám v plánu u LYNX – jaký je Váš názor na LYNX?
   7) účet bych chtěl zhodnotit o 20%/ročně – myslíte že je to v mích podmínkách možné?

   Předem Vám chci moc poděkovat za Váš čas a odpovědi.
   Přeji pěkný den.

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Adam a ďakujem za zaujímavý dotaz 🙂

    1. S kapitálom 6000 dolárov už je možné obchodovať. Ja sama som začínala s 5000. Pri tejto výške účtu sa ale musí človek obmedezovať pri vyberaní obchodov a tiež je obmedzený na počet kontraktov. Je potrebné dávať si pozor a vyberať skutočne tie najlepšie príležitosti s čo najvyššou pravdepodobnosťou úspechu.

    2. Váš Risk/reward je pri uvedenom riziku a TP cca 1:1. Čo je samozrejme možné. Ja sa snažím väčšinou cieliť na 1:2, alebo 1:3 atď, ale to samozrejme záleží od konkrétneho obchodu. Ak myslíte riziko 250 dolárov na celý obchod, to je cca 4% účtu a to je podobné s mojím nastavaným rizikom. Je to síce celkom dosť, no vyhľadávam také obchody, kde je risk/reward veľmi zaujímavý a to mi zaisťuje dlhodobú ziskovosť.

    3. Na túto otázku ťažko odpovedať. V prvom rade môj spreadový report nie je investičné doporučenie. Príležitosti nevyberám podľa veľkosti účtu. Sú to aktuálne analýzy jednotlivých trhov, futures kontraktov a spreadov. Je to cielené ako pomôcka pre ostatných kolegov, ktorá ušetrí čas. Každý si v reporte môže nájsť niečo pre seba alebo sa inšpirovať pri svojej vlastnej analýze, no nie je to konkrétny obchodný plán.

    4.Pri zakúpení na rok platí licencia na 12 mesiacov od zakúpenia, takže napríklad do dubna 2017.

    5. Nepotrebujete si platiť nič navyše. Postačí Vám aplikácia SpreadCharts.com, ktorá je zdarma a máte tam všetko, čo potrebujete.

    6. Neporadím, pretože s Lynx nemám skúsenosti. Ja obchodujem pri IB, kde mi vyhovujú nízke poplatky.

    7. Pokiaľ viete, o čom spreadové obchodovanie je, tak je možné účet pekne zhodnotiť. Mne sa napríklad minulý rok podarilo skoro 29%. Ale to bol mimoriadne úspešný rok. Zhodnotenie záleží na tom, koľko ste ochotný riskovať. Väčší výnos je vždy vykúpený väčším rizikom. Ja si vyhľadávam také obchody, kde je práveže dobrý ten pomer risk/reward. Možné je všetko 🙂

    Pekný deň 🙂

  3. Dáša

   Dobrý den Eleno,
   je možné na spredcharts.com zjistit dolarovou hodnotu předpokládaného pohybu spreadu přímo v grafu pro přehlednější zjištění PT a SL ?
   Děkuji

   1. Elena Lindišová

    Zdravím Dáša a ďakujem za veľmi dobrú otázku.
    Na Spreadcharts.com si dolárovú hodnotu, respektíve dolárový graf zobrazíte jednoducho tak, že obe nohy spreadu vynásobíte hodnotou bodu danej komodity. Zobrazíte si tým ekvitný spread. Napríklad ak sa jedná o interdelivery spread ZSN16-ZSX16, tak do vyhľadávania zadáte 50*ZSN16-50*ZSX16. Hodnota jedného bodu na ekvitnom grafe je potom priamo jeden dolár.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *